Jak zakładać pokrowce motocyklowe?

7 grudnia 2018 Wyłącz przez Trojan

Masz już swój wymarzony jednoślad i pokrowiec na niego, ale co dalej? Jak sobie poradzić tak by nie uszkodzić żadnego z nich?

Temperatura

Przede wszystkim przed założeniem pokrowca musisz być pewien, że silnik i układ wydechowy nie są już gorące. W przeciwnym wypadku, wykonany z tworzywa sztucznego pokrowiec, w kontakcie z nimi może po prostu się roztopić. Na rynku są dostępne pokrowce motocyklowe, które są w całości odporne na wysoką temperaturę lub posiadają odporne wstawki w kluczowych miejscach. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia zakładanie pokrowca, bo można go użyć bezpośrednio po zejściu z maszyny.
Jeżeli jednak mamy zwykły pokrowiec, to powinniśmy odczekać przynajmniej piętnaście minut.

Właściwy rozmiar

Ważne, aby wybierać pokrowce dopasowane rozmiarem do naszego motocykla. Tylko jeśli będzie on dobrze dobrany, to wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu. Właściwie nie ma znaczenia, czy zaczniemy nakładanie od przodu, czy od tyłu maszyny. Najważniejsze żeby pokrowiec nie okazał się zbyt krótki lub zbyt wąski.

Zabezpieczenie

To element, który użytkownicy pokrowców motocyklowych często lekceważą. Żeby jednak pokrowiec nie uciekł, konieczne jest jego zabezpieczenie. Najczęściej należy ściągnąć i zapiąć regulowany pas na dole pokrowca. Zdarzają się też modele, w których ściąga się sznurek, który odpowiada za to by wszystko pozostało na swoim miejscu. Głównym zagrożeniem dla pokrowców jest wiejący wiatr, a dobre zapięcie uniemożliwi porwanie go przez mocniejsze podmuchy.